Kişisel Gelişim Sitesi

ZAMANI ÇALANLAR

ZAMANI ÇALANLAR

ZAMANI ÇALANLAR

Günümüzde her şeyi o kadar pratik ve kısa yoldan yapıyoruz ki bu hıza bir çok zaman inanamıyoruz. Mesafelerin canına okunuyor. Ulaşım araçlarında teknolojinin en son özellikleri kullanılıyor. Uçaklar, trenler, hatta bilginin hızlı dağıtımı daima hayatımızda büyük bir hareketliliği oluşturuyor. Peki bu kadar hızlı ve pratik işlemlerin içerisinde insanların önemli bir çoğunluğu işlerini yetiştiremediğinden yakınıyor. İşler bu kadar çok mu gerçekten. Yoksa işler çok değil de biz mi çalışmasını tam olarak bilemiyoruz.

Son zamanlarda etkili zaman yönetimi eğitimleri piyasa da oldukça yaygınlaştı. Zamanı nasıl yöneteceğimize dair bazı pratik ip uçları bu eğitimlerde veriliyor. Şimdi bu yazıda da zamanımızı çalanlar konusunda bazı değerlendirmelerde bulunacağız.

Zaman, elimizden her an gidiyor. Geleceğimize yönelik plan ve programlar oluşturmak için zamanı iyi kullanmak gerekiyor. Ancak ne yazık ki zamanı rantabl olarak kullanamıyoruz. Bizlere verilen bu sermayeyi hakkıyla kullanabiliyor muyuz? Bence bu sorunun cevabı olumsuz.

Peki neden zamanı etkili olarak kullanamıyoruz?

Zamanımızı bir çok şey çalıyor. Zamanımızı çalanların başında rutin ve gereksiz işler yer alıyor. Rutin ve gereksiz işler o kadar yaygınlaşmış durumdaki bu işleri normalde çok basit bir şekilde bir başkasına havale edebiliriz. Ancak ne yazık ki bize bu işi veren kişiler de bu işleri sanki özellikle bizlerin yapmasını istiyor. Böylelikle yeni açılımlar yapamıyoruz.

Diğer bir zamanı çalan madde ise hayır diyememek. Arkadaşlarımızla elbette sağlıklı bir iletişim içerisinde olacağız. Bağlarımızı canlı tutacağız ancak karşımızdaki her kim olursa olsun gerektiğinde usulunce hayır demesini de bileceğiz. Ancak toplum olarak bizler hayır demesini çok bilen bir toplum değiliz. Diğer yandan hayır denilmesinden de çok hazzetmeyiz.

Gereksiz gelen telefonlar ve uzun süre gereksiz telefon görüşmeleri bizlerin ciddi şekilde zamanı israf etmemize neden olan unsurların başında gelmektedir. Artık hastalık boyutuna geldiğini düşündüğüm sosyal medya da zamanımızı oldukça çalmakta maharetli. Sürekli kontrol edilen sosyal medya hesapları, paylaşımlar, mail adresleri de zamanımızın büyük çoğunluğunu ele geçirmiş durumda.

Kararsızlık ve dağınıklıkda zamanımızı bizlerde alan diğer unsurlardır. Kararsızlık anı bir işe motivasyonu engellemektedir. Diğer yandan ortamın ve kafanın dağınık olması da işlerin verimi etkilemektedir. Bu sebeple işlerin veya ortamın tekrar tekrar düzenlenmeye çalışılması da zamanımızı çalan maddelerdendir.

Bu maddeleri uzatmak elbette mümkündür ancak günümüzde en çok zamanımızı çalan hususları dile getirmek istedik. Televizyonda izlenilen gereksiz programlar, tekrar tekrar izlediğimiz haberler de bizim ömrümüzün önemli bir kısmını almaktadır.

Önceliklerin belirlenememesi, isteksizlik, acelecilik, mükemmeliyetçilik de zamanı çalanlardandır.

Bu konuda zamanımızın sağlıklı yönetilememesi işlerimizi olumsuz etkileyecektir. Erteleme Hastalığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacak ve böylece hayat çekilmez bir hal alacaktır. Bu sebeple zamanımızı çalan maddeleri iyi öğrenmek ve zaman planlamasında bu hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*