Kişisel Gelişim Sitesi

Teknoloji Stresinden Kurtulun

Teknoloji Stresinden Kurtulun

Teknolojinin tüm nimetleri istesek de istemesekte hergün hayatımıza  girmektedir.Uzun süre teknoloji ürünleriyle vakit geçirildiği zaman TEKNOSTRES adı verilen yeni bir tür hastalığa yakalanma ihtimaliniz yükselmekte.Peki bu TEKNOSTRES nedir ? Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul bunları sizler için birer birer açıkladı.  Baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara yol açan teknostresten nasıl kurtulabileceğimizi yazının devamında okuyabilirsiniz.

Akıllı telefonlar, internet, akıllı televizyonlar, tabletler derken giderek hızlanan teknolojiye ayak uyduramayan insanın yaşadığı stres baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, sosyal ilişkilerden uzaklaşma, beyin yorgunluğu ve tahammülsüzlük olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli akan mail trafiği, giderek artan ve yaşamın her alanını kaplayan sosyal medyayı takip etme zorunluluğu, beğenildim, beğenilmedim, takip edildim, edilmedim kaygılarının öne çıkması ile günümüz insanı sürekli baskı altında yaşıyor. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul teknostresle ilgii merak edilenleri açıkladı. 

teknostres

Teknostres cinsel isteği azaltır mı? 

İş hayatında giderek artan teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu, çalışma saatlerinin normal mesai saatlerinin dışına çıkarak artık gece ve gündüz dinlememesi, giderek artan sayıdaki elektronik iletileri cevaplama zorunluluğu ve sadece çevresi ile değil tüm dünya ile rekabet etme çabası giderek artan bir stres yaratıyor. Kişi kendisine ve ailesine zaman ayıramıyor, cinsel isteği azalıyor, giderek kendisine ve dostlarına daha az zaman ayırıyor. Teknostresin iş adamlarında baş ağrısı, psikolojik yorgunluk, sinirsel tansiyon, kötü beslenme, gevşemek için alkol, uyanık kalmak için sigara kullanma ihtiyacını yarattığını biliyoruz. 

Teknostres gençlerin hayatını nasıl etkiliyor? 

Gençler için de benzer durum söz konusu. Gençler, bilgisayar ve akıllı telefonlar nedeniyle ders çalışmak istemiyor, ders için aileyle sürekli kavga ediyor, sosyal medyada yeterince beğenilmeme ya da takip edilmeme kaygısıyla stres altına giriyorlar. Ayrıca gençler daha çok sayıda insanı takip edip onların da kendisini takip etmesini sağlama ihtiyacı hissediyor. Bu nedenle gençler, uykusuz kalıyor, yeterince desteklenmediği durumlarda kendilerini dışlanmış hissediyor ve giderek teknostresin etkilerine daha çok maruz kalıyor. 

teknostres

Teknostresten nasıl kurtuluruz? 

Teknostresin ortadan kaldırılmasında teknolojiyi gerekli ve yeterli kullanmaya çalışmak önemli. Teknostresten kurtulmak için tüm sosyal medyayı izleyeceğim çabasını daha makul bir seviyeye getirmek gerekiyor. Arkadaşlarla chatleşme ya da WhatsApp’da yazışma takıntı haline getirilmemeli. Spora ve arkadaşlara zaman ayırmak, teknolojiyi gerekli olduğu kadar kullanmak, kendine zaman ayırmak her yaştan teknostres kurbanlarına kurtuluş umudu olabilir.

Kaynak: http://www.pudra.com

gercekbasari.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*