Kişisel Gelişim Sitesi

Tartışma Sanatı

Tartışma Sanatı

Tartışma Sanatı

48

Herkes bir şeyleri tartışıyor. Tartışma hayatımızın her alanında vardır. Bizler kendimizle, ailemizle, arkadaşlarımızla ve tanımadığımız çevrelerle bile sürekli tartışıyoruz.

Tartışma iki şekilde yapılmaktadır. Ya yumuşak yolla tartışıyoruz ya da sert bir dil kullanarak… Ama her iki durumda da fikirlerimizle çatışanlara fikirlerinin yersiz olduğunu belirtmek ve kendi fikirlerimiz empoze etmek için uğraşıyoruz. Pekiyi acaba her seferinde başarılı olabiliyor muyuz? Hayır! Herkes kalpleri kırılmış olarak kendi düşüncesini korumaya devam ediyor.

Tartışma sanatı bazı kurallara uyularak uygulanırsa hem fikirlerimizin doğruluğunu karşı tarafa başarı ile aktarabiliriz, hem de bu işi kalp kırmadan yapabiliriz.

Pekiyi ama nasıl?

Öncelikle sert bir üslup kullanmaktan kesinlikle kaçının. Tartıştığınız kişiyi ana sorunun dışına çıkararak o kişinin de objektif olarak bakabilmesini sağlayın. Bunun için başka ve benzer olayları anlatın ve kişinin olay karşısındaki tarafsız görüşünü ileri sürmesini sağlayın. Daha sonra kişiyi söz konusu olaya geri çağırın. Böylece daha objektif bakmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki çözümsüz hiçbir problem yoktur. Tatlı dil, empati , objektiflik ve karşılıklı saygı çerçevesi içinde her türlü problem çözülebilir.

Etiketler: empati, tartışma sanatı, tartışma, kişisel gelişim

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*