Kişisel Gelişim Sitesi

Stresle Nasıl Baş Edilir ?

Stresle Nasıl Baş Edilir ?

 Günlük hayatta stres yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır.İnsanlar arasında stres genelde aşırı yorgunluk , endişe ve korkudan oluşmaktadır.Stres yapan insanlar , çevresinde insanlara daha agresif tavırlar sergiler ve kırıcı olabilirler.Bu yüzden stres olmamanın kurallarını maddeler halinde belirtiyorum. 

 İLK MADDEMİZ OLAYI KABULLENMEK

  Stresle baş edebilmek için kişinin kendisinde stres oluşturan durumları tespit etmesi, stres yönetimi açısından önemli bir adım gibi duruyor. Ancak bu şekilde kişi stresin kendisinde var olduğunu, stresli, sinirli ve agresif bir birey olduğunu kabul ettikten sonra gergin anlarını kontrol altına alabiliyor. Peki, kişi kendini sakinleştirebilmeyi, diğer bir değişle sinirli anlarında kontrolü elinde tutmayı nasıl başaracak? İşte püf noktalar…

NEFESİNİZİ KONTROL EDEBİLİYORSANIZ NEFSİNİZİ  DE KONTROL EDEBİLİRSİNİZ…

 Gözlerinizi kapatın ve derin derin bir nefes alın. Çünkü stres sonucu düzensizleşen nefes alış verişleriniz nedeniyle bedensel kontrolü kaybediyor olabilirsiniz. Beynin ve hücrelerin doğru ve düzenli bir şekilde çalışmamasına neden olan kontrolsüz ve sık sık nefes alış verişlerinizi düzenlemek için derin derin nefes almanız yatışmanızı kolaylaştıracaktır.

stres

ORTAMDAN UZAKLAŞMAYA ÇALIŞIN

 Agresif yapıda bir kişiliğiniz varsa, mutlaka o ortamdan ayrılmanız ve direk oksijen alabileceğiniz doğaya yönelmeniz çok daha iyi olacaktır. Eğer strese girdiğiniz o anda arabada, toplu taşımada, herhangi bir mağazadaysanız ya da telefonla konuşuyorsanız, her nefes alıştan sonra içinizden 10’a kadar sayabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Bunlar stresinizle başa çıkmanızı kolaylaştıramıyorsa, mutlaka oksijen alabileceğiniz bir ortama çıkmanız gerekecektir.

İÇ KONUŞMALARINIZI KONTROL EDİN…

 Sürekli olumlu düşünün. Stres anındaki düşüncelerinize çok dikkat etmelisiniz. Olumsuz gördüğünüz her kare ve düşünce ruh halinizi tetikleyecektir. Stresle başa çıkabilmek için içinizdeki sesi durdurmalısınız. Eğer bunu başaramıyorsanız sizi rahatlatan herhangi bir mekâna gidebilir ve yapmayı sevdiğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece zihninizi boşaltmış olacaksınız.

RAHATLAYIN VE GEVŞEYİN…

 Rahatlayın birşey yokmuşcasına gevşeyin , stres anında vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Çünkü stres anında vücudun verdiği tepkiler bir bütün halinde hareket eder ve bu durum, bedeniniz ve ruhunuz açısından oldukça risklidir. Ani çıkışlar aynı anlık voltaj yükselmesi gibi elektrik devrelerinin yanmasına neden olabileceği gibi ani kalp krizlerine ve felçlere neden olabilmektedir. Bu nedenle, uygulamaya çalıştığınız nefes alışverişlerinizde vücudunuzu dinleyin. Vücudunuzu anlamaya ve hücrelerinize hükmetmeye çalışarak rahatlayın.

www.gercekbasari.com

www.gercekbasari.com

BEDENİNİZE VE RUHUNUZA İYİ GELECEK HOBİLER EDİNİN…

 Stres kişiyi kötümser yapar. Kötümser ruh halinizin içinde kayboldukça, sağlığınızı da ihmal etmeye başlarsınız. Bu gidişe bir dur demeniz gerekiyor. Bunun için dışarı çıkın ve biraz taze hava alın! Biraz spor yapın ve enerjinizi tazeleyin. Bu hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek hobiler edinin. Zamanı iyi kullanın, rahatlatıcı uğraşlar edinin, düzenli ve sağlıklı beslenin işe yarayacaktır.

Stresli Bir Yapıya Sahip Olmak Yazımı Okumak İçin Tıklayınız.

  • Kişisel Gelişim 
  • Gökhan Semerci
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*