Kişisel Gelişim Sitesi

Stres “Oto Hipnoz” Tekniği

Stres “Oto Hipnoz” Tekniği

 

 Yıllardır yakınınız  “epilepsi nöbetleri” adı altında tedavi görerek boşu boşuna ilaç mı kullandı? Ve hala doktorlar bu nöbetlerin neden nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını size açıklayamamakta mı? Ve yakınınızda gittikçe artan davranış bozuklukları mı gözlemliyorsunuz? Ya hastanızın epilepsi hastalığı yoksa ve nöbetleri sadece psikolojikse? Ve bundan kurtulmanın yolu sadece kendinizin zihinsel gücündeyse. Stres öyle saf bir maskeyle kendini saklamayı beceriyor ki kişi depresyona girdiğini anlamıyor bile. Yavaş yavaş kendi içinize kapanıyor ve artık beyniniz dış etkenlere karşı siz tepki vermedikçe kendi kendini koruma altına alıyor. Beyin kendine düşen görevleri yerine getirirken açığa çıkan enerjide kişinin nöbet geçirmesine sebep oluyor. Basit gibi görünse de kişiyi oldukça tehlikeli durumlara maruz bırakabilir. Şimdilerde gözde olan oto hipnoz tekniğini birçok psikiyatrist uygulamaktadır. Sonrasında tekrar aynı durumla yüzleşmemek için eğer beyniniz oto hipnoz tekniğini kabul ederse.Yaşadığınız üzücü durumlardan, ağır travmalardan, hayal kırıklıklarından, öfkelerden, iş ve evde yaşadığınız stresten kendinizde kurtulabilirsiniz.

oto hipnoz nedir

Holland ve Tarlow’un 1980 yılında geliştirdiği bir teknik olan “oto hipnoz tekniği” temelde istenmeyen stresi bir kenara atıp, istenilen duygu ve düşünüş biçimini geliştirmektir. Tekniğin basamakları ise şu şekilde :

*Konforlu bir sandalyenin üzerine bedeninizi dik tutarak oturun .Sandalye üzerinde hiçbir şey bulunmayan duvardan 3 metre uzakta olsun ve duvarın üzerine göz hizasında olacak şekilde bir nokta yerleştirin.

*Gözünüzü yerleştirdiğiniz noktaya odaklayarak sakin sakin hiç acele etmeden derin derin nefes alın. Her nefes alış verişinizde 10 dan 0 a kadar geriye doğru teker teker sayın.

*1 rakamına geldiğinizde duvarda duran noktaya bakmaya devam etmiş olmalısınız ve elinizde kolunuzda bazı ağırlıklar olduğunu onları kıpırdatmanın imkânsız olduğunu düşünmeye başlayın.

*Göz kapaklarınızın gittikçe ağırlaşıyor ve gözlerinizi açmanın mümkün olmadığını düşünmeye başlayın. Göz kapaklarınızda sanki mandal takılıymış ve inanılmaz bir yük bindirmiş gibi aşağı doğru kapanacak ve gözlerinizi açık tutmak olanaksızlaşacak.

*2.adımda olduğu gibi 10 dan 0 doğru geri sayım yapmaya başlayın ve her sayışta düzenli ve sakin nefes almaya özen gösterin sadece nefesinize odaklanın başka hiçbir şey aklınızdan geçmesin.

*Sayının son rakamına ulaştığınızda kendinizi ılık, tertemiz ve berrak bir suyla dolu küvetin içinde hissedin. Ilık suyun vücudunuzu rahatlattığını düşünün. “gevşe tüm vücudunu serbest bırak rahatla” şeklinde kendinize telkinlerde bulunun. Bu durumu ne kadar çok uzatırsanız o kadar faydalı bir hipnoz yapmış olursunuz. Aklınıza farklı düşünceler gelmeye başladığı vakit gözünüzü yavaş yavaş açın ve bir süre gözü açık durumda bekleyin. Daha sonra kalkıp günlük işlerinizle ilgili planlarınıza devam edebilirsiniz. Stresten ve gürültüden uzak beyninizi boşalmış hissedeceksiniz. Umarım hayatınızdan stresi kolayca uzaklaştıranlardan olursunuz. Sağlıcakla …

 

gercekbasari.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*