Kişisel Gelişim Sitesi

Şems- Tebrizi

Şems- Tebrizi

Şems- Tebrizi

şems tebrizi

Bilgeler deyince ilk akla gelen gerçeği boynundan yakalamış ve bilmediğimiz astral alemlerde gezinen ermişlerden biri olan Şeyh  Şems Tebrizi manevi ilimleri tamamlamış ancak alimlerin uğraştığı fıkıh gibi okunarak öğrenen ilimlerde gelişmeye gerek duymamıştır. O aşk adamıdır. Aşk ile ermiş bir insandır. Mevlana gibi büyük bir alimi aşık haline getirip yakan ve onu aşk ateşleri içinde inim inim inleten Şems Mevlana’ya Mesnevi’yi yazması için büyük bir ilhamın kapılarını aralatmıştır.

Allah aşkı ile yanıp tutuşan Şems Tebrizi Tebrizlidir. Şeyh şeyh, kapı kapı gezdikten sonra ders almak için gittiği çoğu şeyh ile kavga etmiş onları rencide etmiş ve tekkelerini terk etmiştir. Ölümü de bu şeylerden birinin müritlerinin ellerinden olmuştur.

Allah aşkından başka bir beklentisi olmayan Şems Tebrizi sadece erenlerin tuttuğu visal orucunu tüm ömür boyunca sık sık tutan değerli zatlardan biridir. Visal orucu kesintisiz 2 gün tutulur. Yani birinci günün iftar vakti geldiğinde iftar açılmaz, ibadetle geçiştirilir ve ikinci günün akşamı geldiğinde sadece bir kase çorba içer ve yine ibadete dönerdi. Mevlana’ya da bu orucu tutturan Şems Tebrizi öte alemlerden bazı vizyonları Mevlana’ya gösterince Mevlana aldığı ilimlerin bir işe yaramadığını düşünmüş ve öğrencilerini dağıtmıştır.  Bir gün Şems Mevlana’nın tüm kitaplarını havuza fırlatmış ve Mevlana’nın gözyaşları içinde ağlamasını görünce havuza atlayıp onun için çok değerli olan kitabı havuzdan çıkarmıştır. Kitap ıslanmamıştır ve babasından yadigar kalan kitabın mürekkepleri olduğu gibidir. Bu mucize karşısında Mevlana yine hayretten hayrete düşer. İki şeyh geceleri birlikte sabahlara kadar zikir yaparak öte alemlerdeki kadim varlıklarla ve ruhlarla sohbetlere girişirler. Zaman ve mekan  önemini yitirmiş olsa da halk bu durumu-içe kapanıklığı cezalandırmak istemektedir. Şems; tüm halk tarafından dışlanır. Mevlana’ya olan saygılarından çok da ileri gidemeyen halk Şemsi bir kaşık suda boğmak istemektedirler. Oysa Şems’teki ilahi ışığı gören ve mucizelere tanık olan Mevlana için Şems dünyada varını yoğunu uğruna adayacağı bir hediyedir.

Etiketler: Mevlana, şems tebrizi, aşk, ermiş, aydınlanma,

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*