Kişisel Gelişim Sitesi

Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore

 

Rabindranath Tagore

tagore

1861 yılında seçkin ve üretken bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Tagore bilgeler şehri Kalküta/Bengal / Hindistanlıdır. Edebiyat Nobel Ödülünü almayı başaran Tagore’ye ödül kazandıran Gitanjali/ ilahiler adlı eserini rahmetli başbakanlarımızdan Bülent Ecevit dilimize çevirmek için üstün bir çaba harcamıştır.  Tagore hayranı olan Bülent Ecevit bu zattaki bilgelik ışığını keşfedenlerden biridir.

Yazdığı şiirler Hint Edebiyat ve yazarlarının çok sert eleştirilerine maruz kalmıştır. Çünkü kural tanımadan içinden geldiği gibi şiir yazmıştır ve 5 paralık şair olarak adlandırılmıştır. Eserinin İngilizce diline çevrilmesi, şiirlerinin ruhundan hiçbir şey kaybettirmemiş ve ona milyon dolar para ödülü ile birlikte Nobel Edebiyat Ödülünü kazandırmıştır.

Ödülü kazandıktan sonra evine dolup taşan tren vagonları ile dolu Hintli yazarlar ve şairlere hiç yüz vermeyen bilge şair onlara “güzel övgülerinizin güzel kokusu, geçmişteki yergilerinizin pis kokuları ile karışık olarak burnumu rahatsız etmektedir!” diyebilmiştir.

Tagore kazandığı parayı bir okul yaptırmak için harcamıştır. Şu anda kurduğu okul bir üniversitedir. Einstein ile çok iyi dost olan Tagore aynı zamanda çok iyi bir yazar ve ressamdır. Zengin bir aileye sahip olan aile fertlerinin tümü Hindistan’da ve dünyada belli başarılar elde etmiş seçkin insanlardan oluşur.

Gitanjali eserinden alıntılar…

Rahmetli eski başbakanımız Bülent Ecevit’in kendi çevirisinden Gitanjali…

“Tanımadığım nice insan tanıttın

Nice evde bana da verdin bir köşe

Uzağı yakına çevirensin

Yabancıyı kardeşe…

Eski evimden ayrılıp düşünce yollara

Düşünürüm ilkin kara kara

Eskide de var olan sensin oysa

Yenide de var olan sen

Uzağı yakına çevirensin

Yabancıyı kardeşe…

Ölümde yaşamda bütün evrende

Nereye götürsen beni

Tüm doğuşlardan bilinen

Sen tanıtacaksın bana herkesi

Yabancı yoktur bilene seni

Kapılar kapanmaz olur

Herkesin bağısın bilen bildirensin

Senden ırak kılma beni

Uzağı yakına çevirensin

Yabancıyı kardeşe…”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*