Kişisel Gelişim Sitesi

Psikiyatri Nedir

Psikiyatri Nedir

Psikiyatri Nedir

Kelime kökeni olarak Yunanca bir kelime olan psikiyatri kelimesi Aslında Psihe adı verilen ve bedenin varlığına hayat veren Uzakdoğu terimiyle Prana kelimesi ve Hekim manasına gelen iatros kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen bir kelimedir. Ruh bilimi olarak da ifade edilebilir. Ruh hekimliği olarak da ifade edilebilir.

Psikiyatristlerin Görevi Nedir

Psikiyatristler, psikologlardan farklı olarak Tıp eğitimini aldıktan sonra bu alanda uzmanlaşırlar. Yani bir kimsenin sağlığı fiziksel yapısının sağlığı ile sınırlı değil, ruhsal sağlığın yerinde olması aynı zamanda fiziksel sağlığı da etkileyen çok önemli bir faktör olduğu için psikiyatri dalı pozitif bir bilim olarak önem kazanır. Sadece organların sağlıklı olması ile kişi sağlıklı olmaz. Akıl ve ruh sağlığının da yerinde olması gerekir. Psikiyatri bu sağlığı idame ettirmek, bozuklukları araştırmak ve tedavi etmekle ilgilenir. Ayrıca ilaçlarla sinir ağına ve beyne müdahalelerde bulunarak hastayı incelemek de bu alana girer. Akıl denilen olguyu yöneten güç, ruhtur. Binlerce yıldır bu konu üzerinde din, ve felsefe bu konuyu ele almıştır. Akıl da görünmezdir ruh da görünmezdir.

psikiyatri

Psikiyatristler Ruhu Görmüyorlar

Ruh görünen bir varlık değildir. Buna rağmen tedavi edilir. Ruhun elle tutulur bir varlık olarak algılanamaması, bilimin bazı katı prensiplerini bu alanda geçerli kılmaz. Ruh alanında materyalizm bakış açısı işleri daha da çıkmaza sokar.

Psikiyatristin temel görevi hastaların psikanaliz ve Psikoterapi gibi pozitif pozitif bilimin testlerine tabi tutmak hastalara reçete yazmak gerekirse hastaları akıl hastanelerinde yatırmak gibi görevleri vardır

Akıl ve ruh sağlığı fiziksel –bedensel sağlığı etkileyen alt planda etkin olan bir faktördür. Akli dengeler bozulduğunda kişinin fiziksel bütünlüğü –sağlığı da bozulur. Bu nedenle Psikiyatri bilimi bir canlı bedeni, bir saniye önce ölmüş bir bedenden ayıran ve adına ruh dediğimiz şeffaf özü göz ardı edemez.

Etketler: psikiyatri nedir, psikiyatristin görevleri, ruh bilimi, akıl sağlığı, psikanaliz, Psikoterapi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*