Kişisel Gelişim Sitesi

Plan ve Program

Plan ve Program

Plan ve Program

Bir işin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için plan ve program yapmak şarttır. İkinci olarak; bir işin plan ve programın yapmak demek, başarıyı kesin olarak elde etmek demek değildir. Fakat başarıya ulaşmış olan tüm işlerde, -istisnalar kaideyi bozmaz- plan ve program mutlaka vardır. O halde şu sonucu çıkarabiliriz. Plan ve programla bir iş kesin olarak başarılamayabilir. Ancak kesin olarak başarılmış her işte mutlaka plan ve program vardır.

Plan ve Program Yeterli mi

Başarı elde etmek için plan ve program gerekli fakat yeterli olmayan koşuldur dedik. Bunun yanı sıra kararlılık, azim eyleme geçme ve yüksek direnç sahibi olma, başarılı insanların daha önce nasıl başardıklarını mercek altına alma gibi bir çok süreç, başarı yolunda ilerlemeyi sağlar. Elimizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra, başarılı olmayı dilemek için Allah’a (c.c.) yalvarmak ve hayırlısını dilemek durumundayız. Eğer hayırlısını diliyorsak, o işin gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesinde ne gibi hayırların gizli olduğunu bilen yalnızca Allah (c.c.) olduğu için, çok istediğimiz şeyin gerçekleşmemesi durumunda “ her işte bir hayır vardır!” deme olgunluğunu da gösterebiliriz. Ancak bir iş ne olursa olsun, mutlaka gerçekleşmelidir sakat düşüncesi ile harekete geçersek, -evet o iş gerçekleşir –ancak hayırlı olup olmadığını kestiremeyiz. Biz  işin gerçekleşmesinde diretmek yerine, elimizden geldiği kadarıyla o işin gereklerini yerine getirdikten sonra hayırlı olanı istemeliyiz.

Plan ve Program yapmak hayırlı mı

Peygamber efendimizin çok güzel bir hadisi şerifine dikkat çekmek isiyoruz. “ Ameller niyetlere göredir!” Yani bir işi yaptığınızda o işin hayırlı olmasını niyet etmek önemlidir. Bir işe girişirken Allah rızasını gözeterek iş yapmak, dünyadaki tüm işlerimizin hayırlarla sonuçlanmasına yardım eder. Kötü bir niyetle girişilen işlerde, bir çok başarı elde edebiliriz, para kazanabiliriz ya da bazı farklı çıkarlar elde edebiliriz. Fakat bunlar da gelip geçicidir ve kötü niyetle girişilen işler, imtihanı kaybetmemize neden olur. Şöyle ya da böyle bu hayat gelip geçici olduğu için, insana düşen şey, daha genel bir bakış açıcı kazanarak diğer yaşamı da hesaba katmaktır. Bu niyetle başlanarak, ve plan program yaparak girişilen işlerin, sonucu sizin çıkarlarınıza hizmet etmese bile, genel anlamda evrene hizmet eder. İnsanlığa hizmet eder. Bu nedenle iyi niyet , plan ve programdan önce gelmelidir.

Plan ve Program

Plan ve program, niyet, başarı, ameller niyetlere göredir,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*