Kişisel Gelişim Sitesi

Osho Provakatör Bilge

Osho Provakatör Bilge

 

Osho Provakatör Bilge

osho

Öğretileri hemen hemen hiçbir kategoriye sokulamayan ve hiçbir kalıba oturtulamayan Hindistan’ın yetiştirmiş olduğu nadir filozof ve bilgelerden biridir. Akademik kariyeri onu felsefe profesörlüğüne taşımıştır. 30 yıl boyunca felsefe profesörlüğü yaptıktan sonra felsefenin aslında bir çıkar yol olmadığı sonucuna varmış ve istifa etmiştir. Kendisi için kurulan aşramda toplanan insanlara Hindistan’ın gizemli kişisel gelişim öğretilerini akademik bilgi ve becerileri çerçevesinde aktarmıştır. Kısa zamanda tüm dünyada tanınmaya ve bir kısım çevrelerce çok sevilmeye, bir kısım çevrelerce de nefret edilmeye başlamıştır.

Dünyaya kazandırmak istediği insan profili doğunun Budha’sı ile batının Zorbasının birleşimi olan BudhaZorba kişiliği, hem içsel gelişimi tamamlamış hem de batının çok geliştirdiği dışsal zenginlik içinde hem maddi hem manevi açıdan yükselmeyi başarmış insan profilini oluşturmaktır.

Budhazorba  manevi zenginliği ve kişisel gelişim bütünlüğünü tamamen sağlamış bir yeni insan profili olarak dünyaya çok daha sıcak bakan, insanlığı olduğu haliyle seven ve kucaklayan bir yardım etme aşkıyla yanıp tutuşan aydın insan profilidir.

Batı insanı koşuşturmaktan yorulmuş ve hızlı tempoya ayak uyduramaz hale geldiğinde içsel arayışa yönelmiştir. Tam da bu noktada içsel bütünlüğü büyük oranda yakalayan doğu insanı dışsal zenginlikten yoksundur ve batıya gözlerini dikmiştir. Batı da kendinde eksik olan içsel bütünlüğü yakalamak için doğuya gözlerini dikmiştir. Herkes kendine eksik olanı arar. Doğu ile batı dünyasının kaynaşmasına ve bu beklenen alış verişi sağlamasına yardımcı olmak Bilge Osho’nun misyonlarından biridir. Kendisine armağan edilen 99 adet Rolls Royce arabaları kabul ederek zenginlikle dalga geçmek için iyi bir malzeme olarak kullanmıştır.

Felsefe profesörlüğü  ünvanı kendisinin çok iyi bir Zen ustası olmasına engel olmamıştır. Aksine ifade yeteneğine katkıda bulunmuştur. Okuduğu binlerce kitap halen onun kütüphanesindedir. Mezar taşında “ O doğmadı ve ölmedi!” yazmaktadır. Fakat beden olarak 1931-1990 yılları arasında yeryüzünde bulunduğu yazar…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*