Kişisel Gelişim Sitesi

Olgunlaştıran Zen hikayeleri

Olgunlaştıran Zen hikayeleri

Olgunlaştıran Zen hikayeleri

 

Hindistan’ın ünlü filozofların da biri olan felsefe profesörü Osho sık sık sohbetlerinde güzel hikayelerini anlatır. Anlattığı hikayeler gerçekten anlatılmak istenenin ne olduğunu En kısa yoldan ve eğlenceli bir şekilde ifade eder. Zen hikayelerinin duası budur bir bilgeden hayat hakkında hayatın anlamı hakkında bilgi ile elde edilemeyecek gerçekleri almak için onun aşramına (evine)Giden Bir profesörün hikayesini anlatacağız. Hikayeye göre bu profesör çok bilgili fakat aydınlanmamış biridir. Ermiş ise aydınlanmış biridir.

Intuition

Profesör istekte bulunur:

-Bana gerçeği aktar. Sizin erip de benim ermediğim o gerçekliği kavramam için yardım et. Bilgi işe yaramıyor. Der.

Bilge gülümser ve :

-Çay yapayım der ve çayı demler.

Daha sonra çayı getirir ve adamın önündeki boş bardağa çayı doldurur. Bardak dolup taşınca çay dökmeyi kesmez. Adam şaşırır ve çayın halıya döküldüğünü söyler. Buna rağmen neden hala doldurduğunu sorar.

Bilge güler ve;

-Siz de bu dolu bardak gibisiniz. Üzerinize ne eklersem ekleyeyim taşacaktır. Bilge olmak istiyorsanız tamamen boşalmanız gerekir. Der.

 

Etiketler: zen hikayeleri, osho,

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*