Kişisel Gelişim Sitesi

Muhyiddin-i Arabi

Muhyiddin-i Arabi

Muhyiddin-i Arabi

muhyiddin arabi

Tasavvuf alimi islam düşünürü ve şairi olan Muhyiddin Arabi 1165-1240 yılları arasında yaşamış ve bir çok eser bırakmıştır. Tüm eserleri tasavvuf dünyasında büyük değer görür.

Füsus adlı eserinde Hz. Muhammed (s.a.v) peygamberin rüyasında kendisine yazması ve insanları aydınlatması yolunda emir aldığını beyan eder.

Öğretisi nedir?

Çoğu sufinin ifade etmekten korktuğu-çekindiği vahdet-i Vücut anlayışını ilk kez Ekberi öğretisi adı altında tüm dünyaya yayan Muhyiddin-i Arabi islam tasavvuf  boyutunun en önemli alimlerinden biridir.

Vahdet-i Vücut Nedir?

Tek vücut, teklik, birlik olarak en kısa tabirle ifade edilebilir. Evrenler; mutlak varlığın sadece aynadaki yansımalarından ibarettir anlayışı tüm uzak doğu öğretilerinde de ortak paydada ele alınan ve bilgelerce onaylanan bir görüştür.

Dünya gerçekte yoktur. Evrenler gerçekte yoktur. Algılanabilen her şey gelip geçicidir ve gerçekliğe sahip olmayan yansımalardır. Varlığın Birliği anlayışı sufizmde yeni bir anlayış değildir sadece dile getirilmekten çekinilen bir sonuçtur.Buna karşın vahdet-i Şuhud fikrini savunanların (görünen her şeyin bir olduğu ) da aslında varlığın birliği anlayışından çok da farklı bir anlayış sergiledikleri düşünülemez.

Bin yıllardır yaratıcı ile görünen kozmik evrenin arasındaki ilişki üzerinde çeşitli yorumlar yapılagelmiştir. İmam-ı Rabbani Ahmet Sirhındi (Hindistan’da yaşamış islam alimi) de aslında letaifler yolu ile ( doğuda aydınlanma bölgeleri –çakralar) insanın tüm evreni ihata edebildiği ve görünen şeylerin tümünün zılların zıllı ( yansımaların yansımaları) olduğu gerçeğini  Mektubat adlı eserinde belirtir. Mektubat;  halka açık bir mektuplar bütünü değil, evliyalar arasındaki yazışmalardan ibarettir. Bu yazışmalarda evliyaların görünmeyen alemlerdeki seyahatlerine, gezindikleri mertebelere ilişkin bilgiler vardır. Buna göre bir mürit öte alemlerde gezinmeye başlamak için letaiflerini açmalıdır. Sadece insanda bulunan kalp, sır, hafi, ahfa ve uzak doğu bilgelerinin üçüncü göz dedikleri nefsi nakıta açılmalıdır.

 

Etiketler: muhyiddin arabi, tasavvuf, vahdeti vücut, mektubat, imam rabbani, sufizm

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*