Kişisel Gelişim Sitesi

Motivasyon Teknikleri-2

Motivasyon Teknikleri-2

Motivasyon Teknikleri-2

Motivasyonun önemi hakkında geçtiğimiz yazıda sizlere biraz bilgi vermiştik. Gerçekten de bir işte başarı ya da gerçek başarı elde etmek için ihtiyacımız olan şey enerji ve motivasyondur. Enerjimizi işe yöneltmek için motivasyon gereklidir. Enerji yoksa motivasyonun da bir önemi olmaz. Fakat enerji varken motivasyon yoksa yine bir işte gerçek başarı elde edilemez. Bu nedenle motivasyon teknikleri ile motivasyonunuzu arttırarak daha dinç enerjik olarak giriştiğiniz tüm işlerde başarı elde edebilirsiniz.

Motivasyon teknikleri

Hoşlanmadığınız işi yapmak en çok motivasyonu düşüren olgulardan biridir.  O zaman o işi bırakın gitsin deme lüksümüz de olmadığına göre, işte daha verimli çalışmak için gerekli olan motivasyonu arttırmak için uygulanabilecek yöntemlerden biri de, sevmediğiniz işi yapmak için en yüksek enerjiyle dolu iken işe yoğunlaşmaktır. Yani moraliniz en zirvede iken işe odaklanırsanız işinizde daha verimli olabilirsiniz. Moraliniz bozuk ise konsantrasyonunuz düşük ise işe tüm enerjinizi vermek sizi işten soğutabilir. İkinci teknik ise işinizi yaparken hala yapma isteği duyuyorken bırakmak –ara vermektir. Böylece o işe yeniden başlamadan önce, en son ki yüksek motivasyonlu halinizi hatırlayacaksınız ve işe kendinizi daha fazla verebileceksiniz. İşinizden nefret ediyorsanız da başka bir çareniz yoksa işinizdeki güzel yanları ön plana çıkarmaya bakın. Motivasyonu düşüren en önemli etkenlerden birisi de mükemmeliyetçi davranmaktır. Bir işte mükemmel olmak için en ince detaya kadar plan ve program yapmanız gerekir. Bu size yük yükler ve zaman kaybına neden olur. Bu nedenle en mükemmeli hedeflemeyin. Gerçek başarı elde etmek için harekete geçin. Ama mükemmel olmasanız dahi dünyanın sonu değil. Çok az insan, gerçekten yapmak için yaratıldığı işi yapacak kadar şanlı doğar. Siz onlardan biri değilseniz canınızı sıkmanıza ve muallakta kalmanıza hiç gerek yoktur.  İşini sevmeyenler de başarılı olabilir, işini sevenler de başarılı olabilir ancak aradaki fark işini severek yapanların daha mutlu olmasıdır. İşinizi yapmaya çalışırken, süreç içerisinde duraklara ulaştıkça ve başarı kazandıkça kendinizi ödüllendirmeniz yararlı olabilir.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*