Kişisel Gelişim Sitesi

Karar Verme Tuzakları

Karar Verme Tuzakları

Karar Verme Tuzakları

Bazılarımız bir işe girişmeden önce sağlıklı kararlar almak için nelerin yapılması gerektiğini bilirler ve sağlıklı kararlar alırlar. Başarı bu insanları takip eder. Bazı insanlar da işe girişmeden önce sağlıklı kararlar almak için nelerin yapılması gerektiğini bilmezler. Başarısızlık da bu tür insanları takip eder. Pekiyi acaba karar verirken nerelerde hata yapıyoruz?

Gerçek başarı elde etmek

Karar verirken olayların artılarını ve eksilerini mercek altına almamız gerekiyor. Bir işe girişmeden önce, o işe girişmenin neler götüreceği ve neler kazandırabileceği tahmin edilmelidir. Veriler geniş olarak ele alınmalı ve dengeli bir karar verilmelidir. Bir işe girişmek üzere iken, edinilen ilk bilgiye aşırı ağırlık vermek, sağlıklı karar vermeyi engeller.  At gözlükleri takarak belli kriterlere odaklı çalışmak ve kendini güncellememek de karar verme tuzakları arasındadır.  Bir karar alınıp bu kararda ısrar edilmesi ve esnek davranılmaması da karar tuzakları arasındadır. Daha önce birkaç işte başarılı bir şekilde öngörüler yapıldıysa bu demek değildir ki, bundan sonraki süreçlerde de her işte başarılı kararlar alınabilir. Bu yanılgıya da düşmemek gerekir.  Karar verme sürecince, sizlerin fikirlerinizi soğuracak iyi niyetli olmayan insanların niyetlerini okumanız da gerekir. O insanlar sizin üzerinizde olumsuz etkilere neden olabilirler.

Doğru karar vermek

Başaramadıkları bir işi sizin de başaramamanızı isteyebilirler. Bu nedenle sağlıklı karar almadan önce, fikirlerini alacağınız insanların etkilerine dikkat etmek gerekir.  Ayrıca daha önce bir işte başarısız olunmuşsa, bu demek değildir ki insan her işte başarısız olacaktır. Bu noktada önemli olan, yapılmış hataları ortaya dökmek ve onları yapmamak. Başarının sırlarından biri de budur.  Cesur olmak da başarıyı getirir. Ancak kör cesaret, her zaman sizi uçuruma sürükler. Kritik anlarda cesarete ihtiyaç duyduğunuzda, o yanı başınızda olacaktır. Korkular da aynı mesafede sizi yönlendirmeye çalışacaktır. Her cesur girişim mutlaka başarı getirir diyemeyiz ancak, her başarı mutlaka cesur bir girişim sonucunda elde edilmiştir. Cesaret, tek başına yeterli değildir. Plan yapmak ve harekete geçmek, her başarısızlıktan ders almak ve o yolları terk etmek sizi daha hızlı başarıya götürür.

 

Karar Verme Tuzakları

Başarı, başarısızlık, cesaret,gerçek başarı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*