Kişisel Gelişim Sitesi

İyilik Ve Kötülük

İyilik Ve Kötülük

İyilik Ve Kötülük

46

“İyilik ve kötülük diye bir şey yoktur, fakat bizler düşüncelerimizle iyiyi ve kötüyü yaratıyoruz!” William Shakespeare

İyilik ve kötülük var mıdır? Yoksa bizlerin bir düşüncesinden mi ibarettir? Birisi için iyi olan bir şey bir başkası için kötü olabiliyorsa iyinin ve kötünün analizini neyi referans alarak yapacağız?

Dahası beynimizi ve zihin programımızı değiştirerek iyi ve kötü sınıflandırmalarımızı değiştirebilir miyiz?

İyi ve kötünün ne olduğu kişiden kişiye değişse bile tüm insanlığın bir paydada buluştuğu değerlere göre iyi ve kötüyü sınıflandırmak yanlış olmayacaktır. Bu payda vicdan paydasıdır.

Bir işi yapmaya giriştiğinizde zihin programınıza danışarak o işin iyi mi yoksa kötü mü olduğu konusunda hüküm vermeden önce düşünceyi bir de kalp kökenli vicdan süzgecinden geçirin.

Vicdanınız size hiçbir zaman yanlışı önermez. Yolda yürürken ve siz 5 parasız iş arıyorken yolda bir poşet dolusu dolar gördüğünüzü var sayalım.

Zihniniz size bu parayı indiragandi yapmanızı saniyede bin kez önerecektir. Çünkü işsiz birisiniz ve para sizin için çok iyi bir ilaç gibi görünür. Zihniniz size bunu söyler.

Vicdanınız ise size bu paranın başkalarına ait olduğunu ve başkalarının emeği olduğunu teklin edecektir. Bu noktada iyi olan şey nedir, kötü olan şey nedir?

Zihne göre iyi olan şey, paraları çaktırmadan cebe indirmek ve arazi olmaktır.

Vicdana göre iyi olan şey bu parayı en yakın karakola teslim etmektir.

Amerikalı birinin vicdanı ile Çinli birinin vicdanı bu noktada ortak çalışacaktır. Ama milyoner bir insan ile fakir bir insanın zihni burada çeşitli ayırımlara girişecektir. Milyoner kişi bu paraya ihtiyaç duymadığı için sahibine teslim etmeyi uygun bulacaktır. Hem vicdanı hem de paraya doymuş zihni bunu önerecektir. Yoksul kişi için durum daha karışıktır ve içsel çatışma içindedir. Gördüğünüz gibi çevre faktörü ekonomik durum zihnin vicdanı üzerinde etkileyici faktörlerdir. Fakat kalp kaynaklı vicdan üzerinde bu tür dış etkilerin gücü yoktur.

Etiketler: iyi nedir, kötü nedir, zihin, vicdan, kişisel gelişim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*