Kişisel Gelişim Sitesi

İyi Bir Arkadaş Nasıl Olur ?

İyi Bir Arkadaş Nasıl Olur ?

Bence halla sayıları azalsa da iyi dostluklar ve arkadaşlıklar var. Dost, arkadaş olmak hem kolay hemde zor bir konudur. Çeşitli sınamalardan, ölçülerden geçmek gerekir. Uzun süre ayrı kalanda tekrar bir araya geldiğinde kaldığın yerden dostluk devam ediyorsa işte bu önemli bir ölçüdür. Dost dediğin dostuna güvenmelidir. Paylaşmalıdır. Sıcak muhabbetini her zaman ona gösterebilmelidir. Her zaman neşe olmaz. Hüznünde de yanında olmalı ona güven ermelidir. Dostluklar zor zamanlar da belli olur. Eğer zor zamanlarda senin yanında olabiliyorsa onu asla bırakma. Ama bıraktı diye de bırakma. En azından sen dost kalmayı başar. Olmuyorsa da zorlamak doğru olmaz.

Aynı zamanda arkadaşınla ilgili sana bir dedikodu ya da söylenti getirildiğinde hemen inanmamalısın. Bununla ilgili Sokrates’in güzel bir hikayesi var. İşte hikaye;

———————————————

Sokrates, bir gün tanıdığı büyük bir filozofa rastlar ve filozof şöyle der:

Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?

“Bir dakika bekle.” diye cevap verdi Sokrates. “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniliyor.”

“Üçlü Filtre?”

“Doğru, ” diye devam etti Sokrates. “Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir.”

Birinci filtre: Gerçek Filtresi
“Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?”
“Hayır, ” dedi adam. “Aslında bunu sadece duydum ve …” “Tamam, ” dedi
Sokrates. “Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim.”

İkinci Filtre: İyilik Filtresi
“Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey, iyi bir şey mi?”
“Hayır, tam tersi…”
“Öyleyse, ” diye devam etti Sokrates. “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.”

Üçüncü Filtre: İşe Yararlılık Filtresi
“Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?”
Hayır, gerçekten değil.”
“İyi, ” diye tamamladı Sokrates.

“Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar ya da faydalı değilse bana niye söyleyesin ki?”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. faysal dedi ki:

  Arkadaşlık kavramı ve dostluk kavramı bir birlerinden çok farklıdır. Az çok tanıdığım herkes arkadaşım olabilir ama dostluk ayrı bir şeydir ve hiç bir zaman dostum olmadı.
  Dip not: dost derken karı kız ayağına dost hayatı yaşayanlardan bahsetmiyorum : )
  Malum ülkede her kelime anlamından farklı kullanılıyor : )

 2. Tahir Kemal dedi ki:

  Bunlar gerçekleşebilse aslında çok sağlıklı arkadaşlıkların kurulmasını sağlayacak şeyler ama ne yazık ki, sırf birbirini kırmamak için insanlar karşısındakinin iyiliğini düşünmek gölgesinde gerçek fikirlerini değil, onun duymak isteyeceği şeyleri söylüyor. Bu da samimiyetsiz bir yaklaşım. Arkadaşım dediğim kişi beni kıracağını bilse bile bana dürüst olmadıktan sonra bir eksik, bir fazla hayatımda yer alması gereksiz.

 3. cenk dedi ki:

  100 tane arkadaşım olacağına 3 tane çok iyi dostum olsun daha iyi bence.

BİR YORUM YAZ

*