Kişisel Gelişim Sitesi

İşyerinde Zamanı İyi Yönetmenin 10 Altın Yolu

İşyerinde Zamanı İyi Yönetmenin 10 Altın Yolu

İşyerinde zamanınızı daha iyi kullanmak istemez misiniz? İşyerinde geçen zamanın her dakikası değerlidir.

 Zaman yönetimi kendinizi idare etmekle ilgilidir. Zamanı iyi bir şekilde yöneterek daha üretici olabilir ve kariyer hedeflerinizde adım adım yükselebilirsiniz.

1 – Yapılacaklar listesi hazırlayın: 

 Yapılacaklar listesi hazırlayın ve bunu sürekli yenileyin. Listenizde acil ve aciliyeti daha az olan işleri sıralayın. Böylece, her şeye tekrar tekrar bakmazsınız. Listenizi her zaman yanınızda bulundurun, hatta cep telefonunuzda ya da günlük ajandanızda da bir kopyası bulunsun.

2- İşin son teslim tarihini belirleyin:

Son teslim tarihi belirlemede gerçekçi olun ve bunu yerine getirmek için çaba gösterin. Baskı altında ne kadar çok işle ilgilensek de bir plan dahilinde bu işlerin yapılması daha profesyonelcedir ve sizin için daha az streslidir.

3 – işinizi bölmeyin:

Eğer ofisinizin kapısı varsa, zaman zaman kapıyı kapatın. Çalışanlarınızın sorularını ve endişelerini dinlemek için gerçekten vaktiniz yoksa kapının açık olması sizi yıpratır. Sohbet etmek için çok yoğun olduğunuzda bir çalışma arkadaşınız masanıza gelirse ona başka bir saatte görüşebileceğinizi söyleyin.

4 – Zamanınızı akıllıca kullanın:

Günün belli zamanlarında e-postalarınızı kontrol edin ve size bırakılan sesli mesajları dinleyin. Mümkünse, aynı e-postaya veya aynı kağıda ikinci kez bakmayın. Okumak için zamanınız yoksa e-postalarınızı açmayın ve vaktiniz olunca e-postalarınızı yanıtlayın, yönlendirin, dosyalayın ya da eleyin.

5 – Organize olun

Masanızın, basılı işlerinizin, bilgisayar dosyalarınızın ve e-postalarınızın düzenli olmasına dikkat edin. Böylece aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Kaybolmuş bir şeyi aramanın size çok zaman kaybettireceğini unutmayın.

6 – Gereksiz iş takibinden kaçının

Eğer sorumluluğu başkasına verdiyseniz ya da bir işi yapması için başka birini görevlendirdiyseniz, bu iş sizin spesifik sorumluluğunuzda değilse işi ikinci kez takip etmeyin. Eğer iş arkadaşınızın araştırması ya da iş sorumluluğu sizin günlük işinizi, iş performansınızı veya kariyer hedeflerinizde etkili değilse, destekleyici bir konuşmayla kendinizi, istediğiniz işin özelliklerini ifade edin.

7 – Rutin toplantılarınızı iptal edin

Toplantıların gerçekten gerekli olup olmadığını belirleyin. Gerekliyse, bir ajanda hazırlayın ve toplantıya zamanında başlayıp zamanında bitirin. Eğer toplantıda sizin bulunmanızı gerektiren bir konu yoksa, patronunuzdan izin alıp işlerinizi bitirmeye odaklanın.

8 – Birşeylerle meşgul olun

Her zaman en az bir projeyle uğraşarak yeteneklerinizi canlı tutun. Hatta iki veya daha fazlası da iyi olabilir. Ayrıca farklı projelerde çalışmak her zaman çalışacak bir şeyleriniz olduğunu gösterir. Ayrıca zihniniz aktifleşir ve görüş açınız yenilenir.

9 – Projelerinizi dikkatli seçin

Yaptığınız işin şirket için değerli olduğundan ve yeteneklerinizi en iyi şekilde kullandığınızdan emin olun. Bir kurulda bulunmak için gelen isteği ya da fazladan bir projeyi kabul etmemek için iyi sebepleriniz olabilir. Başarılı profesyonel iş insanları nasıl hayır deneceğini bilir. Kendinize “Bu iş kariyerimde ilerlememe yardım edecek mi?”, “Bu göreve yeterli zaman ayırabilir miyim?” gibi sorular sorun.

10 – Kendinizi ödüllendirin

İşlerinizi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin. Örneğin, bir raporu okumayı bitirdiğinizde kahve molası verin ya da yeni bir ürünün lansmanı yapıldıktan sonra küçük bir tatil planlayın. İşlerinizi ertelemekten kaçının, dikkatinizi ve yeteneğinizi iyi organizasyonlara verin. Bu şekilde kariyerinizde itibar ve takdir kazanacaksınız.

ZAMAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*