Kişisel Gelişim Sitesi

İhtiyaçlar Merdiveni

İhtiyaçlar Merdiveni

İhtiyaçlar Merdiveni

İnsanların temel ihtiyacı fizyolojik ihtiyaçlardır. İnsan bu evrende olup bitenleri anlamak için düşünceye ihtiyaç duyar. Ancak düşünde de bazı öncelik şartlarına sahiptir. Mide boş ise düşünce, yemek bulmaya odaklıdır. İnsan susuz ise düşünce, tamamen su aramaya yöneliktir. İnsan evsiz ise ev ve barınacak yer aramaya odaklıdır. İnsan işsiz ise tüm düşünce iş aramaya odaklı olur. Ancak bunlar sağlandıktan sonra insan, evrenin sırlarını amacını ve işleyişini anlamaya zaman ve emek harcayabilir. Eğer bunlar gerçekleştirilmemişse, insan bilge olamaz.

Bir başka düşünceye göre, insanın temel ihtiyacı yemek su değil, içine atıldığı bu azgın nehrin kaynağını, atılış amacını bulmaktır. Eğer bu açıdan bir aydınlanma sağlanabilirse, insan diğer ihtiyaçlarını kolayca giderebilir. Bu düşünce akımı da çok az insan tarafından anlaşılabilir.

İhtiyaçlar merdiveni

Profesör Abraham Maslow ihtiyaçlar merdivenini (piramidini) oluştururken en alta yiyecek- içecek ihtiyacını koymuştur. En üstte ise insanın tüm insanlığın yararına bedava olarak bir şeyler üretme isteği ya da dürtüsünün yer aldığını söyler. Elbette bu, normal insanlar içindir. Kötü ruhlu insanlar için bu merdiven ya da piramit doğru değildir. En üst tabakada – temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra – insanlara daha çok kötülük yapmayı düşünen kötü ruhlu insanlar vardır. Dolayısı ile insanın temel ihtiyacının beslenmek barınmak sosyal ihtiyaçlar güvenlik , sosyal güvence  dışında kendini tanıma kendini bilme ihtiyacı en önde gelir.  Eğer bir insan kendini bilirse, tüm yaşayışını çok daha bilgece sürdürür. Egolarını tatmin etme isteğini ya da sahte dürtüsünü bir kenara bırakır.  Kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için türlü türlü oyunlar içine girmez.

İnsan bu dünyada ne amaçla bulunmaktadır?

Her insan özel olarak bu dünyaya gönderilir  ve bir takım işler yapması için belli bir süre dünyada tutulur. Amaç, evrenin işleyişine gerçek ve yararlı katkılar sağlamasıdır. Her insanın özel bir yeteneği becerisi ve gücü vardır. Tüm bu hediyeleri kullanabilmek için onları keşfetmek gerekir. Keşfetmediğiniz bir cevherinizi, tanımadığınız gibi, kullanamazsınız da… O nedenle insanın içsel dünyasında sorgular yapması ve hayat amacını sorgulaması ihtiyaçlar merdiveninin ilk basamağını oluşturmalıdır.

İhtiyaçlar Merdiveni

İhtiyaçlar Merdiveni, maslow, Abraham maslow, kendini bulmak

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*