Kişisel Gelişim Sitesi

Hayata Katıl Ama Kendini Kaptırma

Hayata Katıl Ama Kendini Kaptırma

Hayata Katıl Ama Kendini Kaptırma

“Hayata Katıl Ama Kendini Kaptırma” hayatı mutlu yaşamanın ince noktalarından biridir. Hayat bir nehir gibi akmaktadır. Onu durdurmanın ya da bireysel olarak güç yetirmenin /değiştirmenin bir yolu yoktur. O halde kendi kayığımızda bu azgın nehirde ilerlerken nehrin tek yönlü akış yönünde ilerlemek (zaman) ve bu ilerleyiş esnasında karşılaştığımız olaylara takılıp kalmamak mutluluğun şartlarından biridir.

Hayat yaşanmak üzere vardır. Hayattan el etek çekerek tamamen soyutlanmak imkansız olduğuna göre; ona ayak uydurmaktan başka bir çare yoktur. Tüm ikilikler çıkacaktır karşımıza. İyilik, kötülük, zevk ve acı mutluluk ve mutsuzluk, sağlık hastalık, zenginlik fakirlik beraber gelecektir. Ve bunların hiç biri sonsuza kadar sürmeyecektir.

Biri biterken diğeri başlayacaktır. Bu durum ölüme kadar sürecektir. Olaylardan ziyadesiyle etkilenmek, kendini harap etmek kendini yerden yere vurmak hırslı olmak çok fazla arzularla ve tutkularla dolu olmak; neticede insana zarardan başka bir şey vermez. İnsan hayatı olgunlukla karşılamalı ve nehirde ilerlerken başına gelenlerden kendi varlığını zedeleyecek kadar yıkılmamalı. Hayata katılmak mecburi, ama ona kendini kaptırmak mecburi değildir.

yüreğin-ardındaki-yürek

Hayata katılmak ayrı bir şeydir, hayata kendini delicesine kaptırmak ayrı bir şeydir. Her şeyi mutlu olmak için yaptığımız açık olduğuna göre; hayattaki her şeyin gelip geçici olduğunu da bildiğimize göre; gelip geçici olan bir şeye kalıcı bir şey inşa etmek akıllıca olur mu?

Bir amaç belirlediniz ve o amaca ulaşamadınız diye hayata küsmek yerine; hiç oralı olmadan önünüzdeki fırsatları kollamak ve başarılı oluncaya kadar denemek ve bunu bir oyun tadında yapmak daha akıllıca olmaz mı?

Başarsan da tadını çıkar, başarmasan da tadını çıkar. Ölüm geldiğinde başarı ve başarısızlık dikkate alınmaz. O nedenle insan mutlu olmayı hak eden bir varlık olarak bu dünyada misafir konumundadır. İyilik ve güzellik, huzur ve mutluluk için çalışmak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak, hayata bir değer katmak için çalışmak; başarılı olunsun veya olunmasın yapmamız gereken şeydir. Başarı ve başarısızlık sadece bire sonuçtur ve yenisi ile değiştirilebilirler. Hayatta kaldığımız sürece…

Etiketler: başarı, başarısızlık, hayata katılmak, hırs, arzu, tutku

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*