Kişisel Gelişim Sitesi

Hallac-ı Mansur

Hallac-ı Mansur

 

Hallac-ı Mansur

hallac

“Enel Hakk” diyerek sokağa fırlayan ve ahali tarafından lime lime edilerek öldürülen Hallac-ı Mansur daha 12 yaşında bütün Kur’an-ı ezberlemiş ve bir hafız olmuştur. Beyazid-i Bistami’den etkilenen Hallac-ı Mansur’un Tavasin adlı eserinde bu izleri görmek kolaydır.

Tasavvuf alimlerinden ve aşıklarından biri olan Hallac-ı Mansur bir çok eser yazarak ve bir çok belde dolaşarak binlerce insanın Müslüman olmasına yardım etmiştir. Özellikle Hindistan’da uzun bir süre gezinmiştir.

hallac

Halk arasında beni öldürünüz diye haykırmasının sırrının ne olduğu çözülmüş değildir. Allah için kendini feda etmek istemektedir. Sözleri ve davranışları alimler ve halk tarafından yavaş yavaş huzursuzluk yaratmaya başlamıştır.

8 yıl boyunca hapis hayatı yaşayan Mansur Vahdet-i vücut ekolünden ayrı bir çizgi izler. Abbasi yönetimince elleri kolları kesilmiş ve daha sonra kafası gövdesinden ayrılmış olarak ve gövdesi yakılarak öldürülen Hallac’ın bu işlemler yapılırken “Allah’ım bu cahilleri affet! Onlar bilmiyorlar” dediği rivayetler arasındadır.

Kabri önünde çok sonraları Abbasi veziri Mesleme’nin dua etmesi bir nevi özür olarak yansır.  Hallac arkasında çok fazla sayıda bir mürit kitlesi bırakmıştır. Onun idam edilmesi ile onu takip edenlerin sayısı katlanarak artmıştır. Aslında siyasi nedenlerle idam edildiği artık biliniyor. Zenci köle kitlelerinin kölelikten kurtulmak için başlatmaya yeltendikleri isyanları desteklemesi yönetimi rahatsız etmiştir. Fakat bu ispat edilememiştir.”Enel Hakk” sözü ile ilahlık iddia ettiği gerekçe gösterilerek idam edilmiştir. Oysa bir sufi ermişinin açıktır ki ilahlık iddia etmesi akla kalbe terstir. Hallac; Allah’ın sıfatlarının tüm alemlerde görünür olduğu gerçeğini savunmuştur. O her yerdedir. Her zaman hazırdır. Her şey O’nun gözetimi altında gerçekleşir. Yaşam ve ölümde bilinen ve bilinmeyende O’ndan gizli olacak hiçbir şey yoktur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*