Kişisel Gelişim Sitesi

Halil Cibran

Halil Cibran

Lübnan asıllı yazar, şair, filozof, ressam ve bilge olarak nitelendirebileceğimiz dünyanın en ünlü şahsiyetlerinden biri olan Halil Cibran The Propet / Ermiş adlı eseri ile tüm dünyada yankı uyandırmıştır.

1883 tarihinde dünyaya gözlerini açan Halil Cibran 1931 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Arapça Fransızca ve İngilizce dillerine hakim olan Halil Cibran’ın pek yoksul geçen bir çocukluğu vardır. Arap göçmen gazetesi El-Muhacir’de makaleler yayınlayarak seyyar satıcı olan aile fertlerinden farklı bir çizgi izledi. Öğretmenleri onun çizim yeteneğini de keşfettiler. Sanatçı ruhu ile dikkat çekici bir kişiliği olan Cibran’ın aşk hayatı tam da bir şaire ilham olabilecek derecede umutsuz ve sonuçsuzdur.

8193854bfcb02291410cd56315b3f7c5

Boston, New York, Fransa’nın çeşitli merkezleri ve Beyrut arasında mekik dokuyan Halil Cibran William Blake ve Nietsche’den oldukça etkilenen Hristiyan yazarın tüm eserlerinde fazlasıyla yüklü olan duygular belli bir kesimin değil tüm dünyanın insanlarının yüreklerine tesir eder.
Ermiş adlı eserinde mistik iç dünyasının alabildiğine genişliği yansıtılmıştır. Hemen hemen insanlığın ortak tüm sorularına bilgece cevaplar alabileceği Ermiş adlı eseri bir başyapıt olarak hala önemini sürdürmektedir.
“Veririm ama sadece hak edenlere” dersiniz sık sık.
Ne meyve bahçenizdeki ağaçlar böyle der ne de çayırlarınızdaki sürüler. Onlar yaşayabilmek için verir, çünkü vermekten kaçınmak yok olmaktır.”
…..
” Siz kurallar koymayı çok seversiniz ama kuralları bozmayı daha çok seversiniz. Tıpkı okyanus kıyısında sabırla kumdan kuleler yapan sonra da kahkahalarla onları deviren çocuklar gibi.”
……
Çocuklar sizlerin yanınızda yetişirler ama asla sizlerin malı değildirler. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi asla…”
Asi ruhlar, Deli, Ermiş, Lazarus ve Sevgilisi, Ermişin Bahçesi,Kum ve Köpük, Yeryüzü Tanrıları diğer eserleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*