Kişisel Gelişim Sitesi

Gereksiz sözler

Gereksiz sözler

Gereksiz sözler

 

 Sokrates Tarihte bilinen en büyük düşünürlerden web ilkelerden biridir felsefenin babalarından sayılan Sokrates’in düşünceleri Berrak üretici bilgi verici düşüncelerdir. Bu bilge öğretilerinden biri olan gereksiz muhabbet veya gereksiz konuşma ile ilgili anlatılan güzel bir hikayeyi bu makalemizde anlatmak istiyoruz. Konumuz gereksiz sözler gereksiz konuşmalar olacak.

 

Birgün Sokrates’in bir arkadaşı Sokrates’i ziyaret eder ve  yanına gelip bir şey söylemek istediğini belirtir. Sokrates ona bir şey söylemeden önce kendisinin 3 soru soracağını ve ondan sonra onu dinleyeceğini ifade eder. Sokrates’in arkadaşı bunu kabul eder. Sokrates sormaya başlar. Bana söyleyeceğin şey ne ile ilgilidir? Sokrates’in arkadaşı şöyle cevap verir. Bir arkadaşım hakkında bir şey söylemek istedim. Sokrates sorusunu sormaya başlar. Söyleyeceğin şeyin yüzde yüz kesin doğru olduğunu biliyor musun? Arkadaşı hayır diye cevap verir. Bunun üzerine Sokrates ikinci sorusunu sorar. Arkadaşın hakkında Bana söyleyeceğin şey kötü bir şey mi yoksa iyi bir şey midir diye sorar. Adam kötü bir şey olduğunu söyler. Sokrates Bunu da not eder ve üçüncü soru geçer. Arkadaşın hakkında söyleyeceğin şeyin bana bir faydası var mıdır diye sorar. Adam Büyük bir ihtimalle yoktur diye cevaplayınca Sokrates her zamanki bilgeliği ile cevabını yapıştırır ve şöyle der.

Bana kesin doğruluğu hakkında bilgin olmayan bir şey söyleyeceksin Üstelik bu şey iyi bir şey olmayacak ve üçüncü olarak bu şey benim işime yaramayacak O halde Ben seni neden dinleyeyim?

Bilge insanların ağızlarından çıkan her kelimenin nasıl da ışıldadığını gördünüz mü? Bu sözü bakkal hasan amcanın söylemesi ile Sokrates’in söylemesi arasındaki farkı algılayabildiniz mi?

Günümüzde dedikodu yapmayı gereksiz konuşmayı seven o kadar çok insan var ki… Sokrates gibilerin çoğalması ile gereksiz konuşma kirliliği sona erebilir diye düşünüyoruz. Dedikodu çekiştirme kıskançlık gibi negatif hislerin kaynağı olan ego da bir nebze olsun törpülenmiş olacaktır. Hayat dedikodu ile geçirilmeyecek kadar kısa önemli ve değerlidir. Onu boş işlerle değil, bize ve çevremize daha sonra tüm insanlığa faydalı olabilecek işlerle geçirmek gerekir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*