Kişisel Gelişim Sitesi

Gerçek Başarı Mutluluğu Elde Etmektir

Gerçek Başarı Mutluluğu Elde Etmektir

Gerçek Başarı Mutluluğu Elde Etmektir

Bu çarpıcı söz William James isimli bir düşünüre ait.  İnsan nasıl oluyor da kendi kendinin düşmanı oluyor. Bu makalemizde bunu anladığımız kadarı ile açıklamaya çalışalım. İnsanın kendi kendinin düşmanı olması demek, sınırsız potansiyele sahip olmasına karşın, gücünün ve potansiyelinin farkına varmadan kendini sınırlaması demektir. En azından biz böyle anlıyoruz. İnsanın yapabileceklerinin sınırının olmaması, fakat çevre toplum aile gibi faktörlerin etkisi altında kalarak, insanın kendi sınırsızlığını fark edememesi olarak da anlaşılabilir. İnsanın sosyal bir varlık olması nedeniyle, diğer insanlarla yaşama zorunluluğu, onu bir takım kalıplara göre yaşamaya zorlar. Toplum içinde yaşayan insan, toplumların kurallarına uymak zorundadır. Bu kurallar da toplumdan topluma değişirler. Zamana bağlı olarak da dönüşürler. İnsan çevresindeki başarısız insanlara odaklandığında üzümün üzüme bakması misali başarısızlığa odaklanır. Bizzat kendi eliyle başarısızlığı istemeden ve farkında olmadan seçer. Bunun için korkular inşa eder. Oysa insan potansiyeli çok daha sınırsız ve üstündür. Hayat nasıl görülüyorsa- öyledir. İnsan başarısız bir hayat görüyorsa, hayat gerçekten de başarısız olur. İnsan başarılı bir hayat görüyorsa o hayat başarıya yükseltilir. Eyleme geçmesi gereken insandır. Evren herkese fırsatlar ve engeller sunar. Fakat bu engel ve fırsatları değerlendirebilenler gerçek başarıyı elde eder.

Başarı nedir?

Bazı insanlara göre başarı sadece para kazanmaktır. Bazı insanlara göre makam mevki sahibi olmaktır. Bazılarına göre başarı bir yuva kurmaktır. Bazılarına göre, garantili bir işe girmektir.Bize göre başarı gerçek sabit değişmeyen azalmayan ve artmayan kararlı huzur ve mutluluğu bulmaktır. Zaten diğer amaçları hedef edinenlerin de gerçekte aradığı şey, mutlu olmaktır. Yani bu basamaklar birer araç olarak huzura ve mutluluğa hizmet ettiği sürece, istenirler. Fakat buradaki mutluluk egonun mutluluğu değil, insanın özünün mutluluğudur. Ego insandan farklı, onu yöneten ve felakete sürükleyen bir yapay güçtür ve toplum tarafından inşa edilir. Ego tatmin edildikçe küçük mutluluk kırıntıları ya da yansımaları elde edilse de, onlar çabucak sönerler. Sonra yine mutsuzluk başlar. İnsan bu kez daha başka şeyleri başararak mutlu olmanın yolunu arar. Bulur veya bulmaz. Bulunca da yine elde ettiği mutluluk kalıcı olmaz. Çünkü insan, kendinin değil, egosunun mutluluğunu bulmaya çalışır. Bu nedenle başarı ya da gerçek başarı egonun değil, insanın özünün mutluluğunu aramakla elde edilir. Çünkü değişmeyen ve zaman-mekana bağımlı olmayan mutluluk, sadece özün sahip olabileceği ve önceden sahip olduğu fakat dünyada kaybedip deliler gibi aradığı mutluluktur. Yaratılışı gereği insan sonsuz mutluluğa odaklıdır ancak onu nasıl arayacağını bilmez. Acı bundan dolayı yer yüzünü kuşatmıştır.

Gerçek Başarı Mutluluğu Elde Etmektir

Başarı, gerçek başarı, mutluluk

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*