Kişisel Gelişim Sitesi

Farklı Açılardan Bakmak

Farklı Açılardan Bakmak

Farklı Açılardan Bakmak

İnsan beyni çok muazzam bir yapıya sahip özellikle Küçük yaşlarda… Küçük çocuklar 12 yaşına gelene kadar beyinlerinin her iki tarafını birlikte kullanma becerisine sahiptir. Bu yaştan sonra İnsanlar beyinlerinin bir tarafını daha fazla kullanmaya yönelirler. Bu durum insanların düşüncelerinde bazı kalıplar oluşmasına ve bakış açılarının daralmasına neden olur. Bir problemin çözümü için fikirler üretirken çok değişik açılardan yaklaşmak üstün bir beceri haline dönüşür. Bunu başarabilenler yüksek zekalı veya dahi olarak isimlendirilirler. Diğer bütün insanlar Sıradan insanlar olarak etiketlenirler. Aslında bütün insanların beyinleri aynı kapasiteye sahiptir. Yani hiç bir eğitim almamış bir çoban ile bütün Hayatını okumakla geçirmiş  Tıp Doktoru ya da profesörü aynı beyin kapasitesine sahip olmalarına rağmen, birisi beynini daha verimli  kullanma tekniklerini ve eğitimini alarak sürekli beynini geliştirmiştir, Diğeri ise bütün hayatı boyunca böyle bir çaba içinde olmamayı seçmiştir.

Dolayısıyla bu iki insan profiline baktığımızda, bir problemin çözümüne yaklaşımları çok farklı olmaktadır ortaya çıkardıkları çözümler de çok farklı olmaktadır. Beyni geliştirmek kişinin elindedir bunun için çeşitli eğitimler alması, neredeyse sınırsız kapasiteye sahip olan beynin kapasitesinin artırılması mümkün iken insanlar bunu nasıl başaracağını bilmemektedirler. Herhangi bir problemin çözümüne yaklaşım farklı açılardan bakmayı gerektirir. Bazen çözüm gözümüzün önünde iken bile  çözüm üretemediğimiz anlar olmuştur. Bunun nedeni verimli düşünmeyi bilmemektir.

 

Beynin eğitilmesi

 

Küçük yaşlardan itibaren özel eğitimler alarak beyin kapasitesi geliştirilebilir eğitimi çok iyi olan okullarda Eğitim alan öğrencilerin hayatlarının sonraki aşamalarında yüksek mevkilere gelmeleri tesadüf değildir. Bu kaliteli eğitimleri almak Elbette kişinin ekonomik durumuyla yakından ilgilidir. Çok kaliteli eğitim veren  kurumlar bu eğitimlerini belli  ücretler karşılığında  verirler. Ama bazen bu eğitimlerden faydalanamayan veya maddi imkanları buna yetmeyen fakat tesadüfen küçük yaşlardan itibaren beynin her iki tarafını birlikte kullanmayı Başaran insanlar vardır. Einstein bu insanlardan biridir. Eğitim almamış olmasına rağmen beynin her iki lobunu beraber ve verimli bir şekilde kullanan Sezgi gücü ve hayal gücü çok yüksek olan bu insan eğitimin en üst mertebelerine ulaşmayı kendi çabalarıyla başarmış ve Fizik alanında tutarlı teoriler ortaya atmış bir insandır. Bu İnsanın beyni incelendiğinde kendisiyle aynı yaşta olan başka bir insanın beyni ile kıyas yapıldığında Einstein’ın beyin kütlesinin çok daha ağır veya beyin hacminin çok daha büyük olmadığı görülmektedir. Sadece sinirler arasında bağlantılar ve hareketlilik bilgi alışverişinin çok daha yoğun olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. Yani beynimizdeki her bir nöronu  bir ampul olarak hayal edersek, sıradan insanlarda  milyonlarca ampul kapalı durmakta dahi insanlarda ise bu ampüllerin Büyük bir kısmı açık olarak faaliyettedir. İş; bu ampülleri yakmayı ve beyni karanlıktan aydınlığa taşımanın tekniklerini öğrenmekten geçer. Böylece her tür probleme farklı bakış açıları geliştirilebilir  ve kolay çözümler bulunabilir. Zor ve aşılmaz yollarda tıkanıp kalmak, vazgeçmek yerine problemin çözümüne farklı yollardan çözümler getirilebilir.

Beyin eğitimi, beyni geliştirmek, eğitim,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*