Kişisel Gelişim Sitesi

Farkındalık Kazanmak

Farkındalık Kazanmak

Farkındalık Kazanmak

Farkındalık kazanmak, bir objeye ya da bir olaya direkt olarak odaklanmak demek değildir, aksine olaylara ve dünyanın içinden bize yansıyan her şeye karşı “izleme” moduna geçmektir. Bambaşka bir açıdan olayları tamamen dışarıdan ve içine katılım sağlamadan izleyebilmektir. Bu görüş açısı kazanıldığında, insan, çok kolay empati de yapabilir. Kişisel gelişim gerçek başarı gerçek mutluluk gibi kavramların daha iyi anlaşılması için tüm evrene objektif bakabilme açısını kazanmak ve zirvede olmak için farkındalık kazanılmalıdır. Farkında olan bir insan, bir olayı taraflı olarak değerlendirmediği için, olayın dışından dengeli bir değerlendirme yapabilir. Kendisini, hemen karşı tarafların yerine koyarak onların bakış açısından bakabilir, üçüncü kişilerin de çerçevesinden bakarak olaya çok geniş açıdan yaklaştığı için başkalarının görmediği çözümleri görebilir ve üretebilir.

Hayat bizleri otomatize etmiş gibi duruyor. Her şeyi otomatik olarak yapar hale geldik. Araba kullanırken yemek yerken spor yaparken ya da işimizi yürütürken otomatik hareketler yetiyor. Ama yavaş yavaş duygular kaybolmaya başlıyor. İnsan otomatik hale geldikçe duyguları da kaybolmaya başlıyor. İşte bu, yaşamak değil. Bu bir robot gibi işlem yapmaktır. Hayat son bulmaya doğru yaklaştığında; kişi dünyada çok kısa bir süre kaldığını düşünür ve ölmek istemez. Çünkü her bir günü aynı geçmiştir ve binlerce günü tek bir gün gibi olmuştur. Hayatın tümü ona bir gün gibi gelmektedir. Farkındalık kazanmak ise sizi monoton yaşamdan uzaklaştırır. Her bir anın değerini ve lezzetini doya doya yaşamanıza olanak sağlar. Böylece siz, hayatı dolu dolu yaşarsınız. Farkındalık size gerçek başarı gerçek mutluluk gerçek huzur verir. Olgunluk, yaşa bağlı değil, farkındalığa bağlıdır. Bir insan 150 yıl yaşamış olsa bile, birkaç şey biriktirmekten ve o kalıplara göre yaşamaktan bir avantaja sahip olmaz. Farkındalık kazanmış bir genç insan, otomatik yaşamış tecrübeli bir yaşlıdan çok daha dinamik, atılgan cesur başarılı mutlu ve huzurlu olacaktır. Demek ki zaman, olgunlaşmanın bir referansı değildir. Fakat farkındalık en iyi referanstır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*