Kişisel Gelişim Sitesi

Endişelenmek Hastalıktır

Endişelenmek Hastalıktır

Endişelenmek Hastalıktır

Kişisel gelişim denince insanın kişisel-bireysel olarak tam bir olgunluğa doğru gelişimi anlaşılmalıdır.

Birey kişisel gelişimini tamamladığında; yaşamındaki olaylara daha geniş bir perspektiften bakarken, ortaya çıkan ya da beliren bir olayın sebebinin aslında sonsuz nedenlerle ortaya çıktığını ve bu evrende “ Olan şey, olması gerekendir!” Bilgeliğine erişir ve başına gelen olumsuz-negatif olaylardan ötürü endişelenmez.

Endişe Faydalı bir şey değildir.

Bir ormanda tek başınıza olduğunuz ve yönünüzü kaybettiğiniz bir  akşam üstü bir birden bire dev bir aç ayı ile karşılaştığınızda endişelenmeniz normaldir. Vücudunuz iç güdünüzün kontrolü altına girer, ve o anki hayati tehlikeyi atlatmak için sizin endişeyi getirmenize gerek kalmadan iç güdünüz otomatik olarak yönetimi devralır. Bu aşamada siz endişeyi getirmemişsinizdir. Bu endişe içgüdünüz tarafından getirilmiştir, gereklidir ve tüm vücudun alarma geçirilmesi için bir araç-uyarıcı olarak kullanılır.

12-

 Bu endişenin amacı hayatın kurtarılması kadar hayatidir.

Fakat sizin getirdiğiniz (yapay) endişeler hayatınızı düzletmek yerine daha da kötüye götürür. Bir iş yeri açacaksınız ya da bir işe başlayacaksınız veya bir evlilik yapacaksınız ya da bir sınava gireceksiniz. Bu dönüm noktalarında endişe size ne yarar getirebilir? Bir başarısızlıkla karşılaştığınızda sizin getirdiğiniz yapay endişe ayaklarınıza dolanan bir ip gibidir. İşlerinizi kolaylaştırmadığı gibi sizi gerilim altında tutar. Bu nedenle endişelenmek gerekli değildir. Daha doğrusu sizin endişeyi çağırmanıza gerek yoktur. Çünkü endişe sizin varlığınızın öz parçası değildir. Yapaydır. Bu farkındalığı kazanmak gereklidir.

Etiketler: endişe, yapay endişe, iç güdü, kişisel gelişim

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*