Kişisel Gelişim Sitesi

Dünyanın en bilge insanları

Dünyanın en bilge insanları

Dünyanın en bilge insanları

Maharaj, dünyanın gelmiş geçmiş en bilge insanlarından biri olarak kabul edilir. İlkokul bile okumamış olan bu bilge, filozofları dize getiren cevaplar verir. Bu bilgilerin evrensel kaynaktan geldiğini savunur.

Zihin neden huzursuzdur?

Maharaj: hayat nehri acı ve zevk kıyıları arasında akar, ancak zihin hayatla birlikte akmayı reddeder. Acı ve zevkin kıyılarına tutunmayı tercih eder. İşte bu sorun oluşturur. Hayatla birlikte akmak ise kabulleniştir. Gelenin gelmesine izin vermek, gidenin gitmesine izin vermek gerekir.  Siz sadece izleyensiniz, tanıksınız. Ortaya çıkanın muhatabısınız. Değiştiricisi değil. Gücünüz sınırlıdır.

Bir olayın hatırası, olayın kendisi yerine geçmez. Şu anda gerçekleşen olayı geçmiş ve gelecekten ayıran bir güç vardır. Bu güç gerçekliğin kendisidir. Bizler geçmiş ve geleceği “şimdi” gerçekliğine çekerek onlara gerçeklik veriyoruz.

14-Maharaj'dan İnciler

Şimdiye gerçekliğin mührünü vuran nedir?

Maharaj: Geçmiş de bir zamanlar “şimdi”idi. Gelecek de bir süre sonra “şimdi” olacak.”şimdi”ye gerçeklik kazandıran şey benim varlığımdır ve tanıklığımdır. Ben gerçek olanım. Çünkü daima şimdideyim ve hazırım.

O halde şimdide geçici olana gerçeklik kazandıran bilinmez bir faktör vardır?

Maharaj: bilinmeyen demeyin. Siz onu sürekli işbaşında yürürlükte ve işlerken görürsünüz. Sizin varlığınızın var oluşundan bu yana o hiç değişmedi.

Maharaj: acı ve zevk zihni huzursuz eder. Zevk anları, aslında ızdırap sürecinde ortaya çıkan birer kesintiden ibarettir.

-Evren bir bütün olarak tamamdır, fakat ayrıntılarda eksiklikler vardır?

Maharaj: bütünün parçaları, bütünle ilişkili olarak görülmelidir. Bütünden yalıtılırsa yanılgı ortaya çıkar.

 

….

Etiketler:maharaj, bilge,

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*