Kişisel Gelişim Sitesi

Dünyadan Girimşicilik Örnekleri

Dünyadan Girimşicilik Örnekleri

Dünyada Hergün yüzlerce ya da binler yeni şirketler açılıp kapanmakta.Bazıları ise sadece büyümeyi hedef alıp yolundan hiç ayrılmadan , pes etmeden devam etmektedirler.Sizlere verilen bu örnekler size ilham kazandırabilir.

Coca Cola: 1886 yılında Atalantalı eczacı John Pemberton tarafından baş ağrısını dindirmek için bir şurup olarak tasarlanmasına rağmen çeşitli rastlantılar sonucunda Coca Cola halini almış ve bugün dünyanın en çok tanınan markası haline gelmiştir.

Bugün 100’den fazla ürün skalası barındıran Coca Cola, dünyanın her yerinde tercih edilirken lokal bazda da satışları arttırmak adına ülkelere özel reklam filmleri ve pazarlama taktikleri geliştirerek satışlarını her geçen gün ileriye götürmektedir.

Microsoft: 1975 yılında ABD’de iki üniversite öğrencisi tarafından kurulan Microsoft dev firmalar tarafından kullanılan bilgisayarları minimalize ederek ev kullanıcılarını hedef aldı ve Personel Computer Türkçesi kişisel bilgisayarlar ile global pazarın en büyük oyuncularından biri oldu.

Kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı yenilikler ve ihtiyacı tam karşılayan çözümler ile dünyanın en büyük girişimlerinden biri olan Microsoft, bu çözümlerinin karşılığı olarak 2010 yılında 62 milyar dolar kazandı.

Global girişimcilik örnekleri için zannettiğinizin aksine o kadar da uzağa gitmeye gerek yok. Türk girişimciler, yakın kültürlere sahip olduğumuz Ortadağu ve Arap ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. 2012 yılında yurtdışında marka tescili yaptıran firma sayısı 5 bin 56’ya kadar ulaşıyor.

Üstelik global krizin sahne aldığı dönemde Türk markaları tam 97 ülkeyi istila etmiş durumda. Bu alanda Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi kurumlar Türk markalarının yurtdışında da servis edilebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Colin’s: Türk girişimcilerin en büyük örneği olan Colins’in ülkemizde 170 mağazası varken yurtdışındaki mağaza sayısı 440’a yükseldi. Bu dev tekstil grubu Mısır’ın serbest bölgesinde 3 fabrika daha açarak üretim ve sevkiyat konusuna yenilik getiriyor.

Bu küresel yarışta dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye 80’li yıllarda inşaat sektörüyle açılmaya başladığı küresel pazarda, bugün 5 bin markası ve Avrupa’daki gurbetçi nüfusu ile birlikte takım kaptanı olmaya aday bir oyuncu…

Bazı Türk firmaları ise şirketlerini aracı firmalar desteğiyle ABD’de kurarak ya da yurtdışında sanal ofisler oluşturarak globalliğe yeni bir bakış açısı getiriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Uğur dedi ki:

    Colin’s çok pahalı ya etiketlerini gördüğüm kendimi direkt dışarı atıyorum gezemiyorum bile fiyatta indirime gitmeleri gerekiyor giyim olarak daha çok satış yapabilirler.

  2. tuncay dedi ki:

    belli başlı bir girişimede buluna bilmek için önce ufak caplıda olsa sermaye lazım ki bu tarz bır gırısımde bulunabil yoksa sadece hayalden ıbaret olur

  3. barış dedi ki:

    güzel örnekler başarılı site takipteyim.

BİR YORUM YAZ

*