Kişisel Gelişim Sitesi

Depresyon Nedir Depresyon Belirtileri

Depresyon Nedir Depresyon Belirtileri

Depresyon Nedir Depresyon Belirtileri

Uzun süreli moral çöküntüsü motivasyon kaybı hayata ve yaşama olan bağlılığın zayıflaması gibi belirtileri olan Depresyon geçici bir ruhsal hastalıktır. Günümüzün en yaygın ruhsal hastalığı sayılan depresyon 2 haftadan daha uzun sürüyorsa, tedavi edilmesi gerekir. Dünya üzerinde 350 milyon insanın depresyon hastası olduğu istatistiklerin verilerine bakılarak anlaşılmaktadır. Bu ruhsal hastalığın kadınları erkeklerden daha fazla etkilediği düşünülmektedir. Depresyon kalıcı bir hastalık değildir ancak yaşam kalitesini son derece düşürmektedir. Depresif atakların tedavi edilmemesiyle 8 ay kadar sürebileceği belirtilmektedir. Depresyon nedenlerine bakıldığında, genetik biyolojik çevresel faktörler ve psikolojik sosyal etkiler nedeni ile ortaya çıktığı görülebilir.

Depresyon Nedenleri ve Risk Faktörleri

Ölüm boşanma yoksulluk insanı depresyona iter. Başarısız olmak, en büyük depresyon nedenleri arasındadır. Bazı hastalarda genetik faktörler de depresyon tetikleyici olabilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri olarak depresyon tetiklenebilir. Ayrıca eğlence ve keyif veren ilaçların kullanımı depresyon nedeni olabilir. Geçmişte yaşanan bir kafa travması  geçmişte majör depresyon geçirmiş olanlar da depresyon hastası olabilir. Ağır kronik hastalıklar, diyabet KOAH depresyona yol açan hastalıklardır. Olaylara karşı depresif davranmak, çok sıkı diyet yapmak, uykusuzluk veya aşırı uyku, psiko motor ajitasyonlar, yeteneklerde azalma, konsantrasyon güçlüğü, her işte genel başarısızlık, karamsarlık intihar düşünceleri hep depresyon belirtileridir.

Depresyon Tanısı

Depresyon tanısı, 6 yıl tıp okumuş daha sonra da Psikiyatri alanında kendini geliştirmiş uzman doktorlar tarafından teşhis edilebilir. Hamilton Depresyon ölçeği ile durumun ciddiyeti ve derecesi ortaya çıkarılabilir.

Depresyon İlaçları

Depresyon tedavi edilirken hastanın bilinçlendirilmesi önemlidir. Ayrıca Psikoterapi  ve anti depresan ilaçlar verilerek bu ruhsal hastalığın şiddeti azaltılabilir. Psikoterapi Bilişsel Davranışçı terapi olarak sık kullanılan bir terapidir.  Hastalığın tedavisinde Serotonin geri alım inhibitörleri, Monoaminoksidaz inhibitörleri, Trisiklikantidepresanlar, Atipikantidepresanlar kullanılabilir. Hastanın ruh halinin iyileştirilmesine yönelik yeme içme ve egzersiz programları özel olarak geliştirilebilir. Hastanın egzersiz yapması ortam değiştirmesi tedavide yararlı olabilmektedir.

Serotonin Nedir

Ruhsal dengeyi korumaktan sorumlu 5- Hidroksitriptamin olarak adlandırılan biyolojik bir kimyasal maddedir. Sinir hücreleri arasındaki dürtüleri kontrol eder.

depresyon,Depresyon Nedir Depresyon Belirtileri,Depresyonİlaçları,Serotonin Nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*