Kişisel Gelişim Sitesi

Budha Aydınlanmanın Öncüsü

Budha Aydınlanmanın Öncüsü

Aydınlanma kelimesi bazı insanlarca entelektüel bir düzeye gelmekle belli bir bilgi birikimi sağlamakla başarılır olarak anlaşılsa da bu doğu öğretilerinde tamamen farklı bir kavramdır. Aydınlanmak; bilgi biriktirmenin sonucunda gerçekleşen bir olgu değildir. Bilgi birikiminin sonunda tüm bilgiyi atmakla gerçekleşen bir olgudur. Böylece kişi tüm yüklerinden kurtularak varması gereken saflığa döner.
Budha milattan önce yaşamış ve aydınlanmanın yollarını aramaya koyulmuş bir kralın oğludur. Zenginlikleri elinin tersi ile iterek gerçek zenginliğin izini sürmüş bilge bir insandır. Altı yıl boyunca bilgeliğin başlangıç noktasını arayan ve bu yolda çok çetin bir savaş veren Guatama Budha çabadan vazgeçtiği an nehir kenarında dilendiği yemeği yedikten sonra nehrin azgın sularına kapılırken; vücudunu zayıf bırakacak yollar denemesi sonucu ölüm ile burun buruna gelince, gösterdiği çabaların aydınlanmaya değil ölüme götürdüğünü keşfetmiş ve zayıf kolları ile yüzerek nehirden kurtulduktan sonra söylentiye göre Bodhi ağacı altında birdenbire aydınlanmıştır…
Ona göre arzular ve tutkular insana acı veren en büyük engellerdir ve atılmaları gerekir. Budha’ya göre insan yorulmadan ve bıkmadan hayatı şükran ve olgunlukla karşılamalıdır. Ölmeden önce şu sözleri söylediği rivayet edilir:
“Ey keşişler, size söylüyorum: Her olgu, bir gün yok olmak zorundadır. Bu yüzden yorulmadan savaşın.“ „Olgu“ kavramı diğer çevirilerde bileşik şeyler“ olarak verilmiştir.
Budha şu anda heykelleri yapılan ve hatta heykellerine ibadet edilen bir insan-tanrı haline getirilmiş olsa da; o sadece bir insandır ve bunu tasvip etmeyecek bir insandır. Onun etrafında üşüşen keşişler bir yol icat etmişlerdir ve bu yol kendilerine sosyal statü –gelir sağlamıştır. Oysa Budha’nın ruhunu anlayanlar için onun sözcükleri aydınlanmak için yeterlidir.
Bazı Budha Sözleri:
Öfkeye sarıImak birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir yanan asIında karşıdaki değil bizzat sizsiniz…
……

“Derin düşünen biIge insanın bir tek günü, biIgisiz ve kontroIsüz kişinin bütün hayatından daha kıymetlidir.”
….

“SağIık bir insan için en büyük armağandır. Nirvana’ya ulaşmak ise en büyük mutIuIuktur.”
“Nefreti yok etmek için nefretle karşılık vermek yanlış bir yoldur. Nefrete karşılık sevgi ile cevap vermek nefreti söndürür.”
…….
“Bu dünya zihniniz tarafından yaratılır ki, aslında dünya yoktur!”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*