Kişisel Gelişim Sitesi

Bilinçaltının Görevleri ve Yönlendirmeleri

Bilinçaltının Görevleri ve Yönlendirmeleri

Bilinçaltı : kişinin beyninde duygularının üretildiği ve depolandığı alana verilen isimdir. İnsan zihninin % 10’u bilinç ve % 90’nının bilinçaltı olduğunu düşünürsek davranışlarımıza yön veren kısmında bilinçaltı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İstatistik sonuçlarına göre bilinçaltı, bilinçten 30.000 kat daha güçlü olduğu ortaya konmuştur. beynin hatırlanmayan bu  kısmını çoğu bilim adamı aysberge benzetmektedir. Bunun için kişilik gelişimine doğrudan etkisi olan bilinçaltında yönlendirme yapabilmek için önce bilinçaltının ana işlevlerini bilmek gerekir. Bunlar;

bilinçaltı gücü

*Beyinde her sesi ve anıyı biriktirir. Yapılan deneylere göre psikiyatristler anne karnında 6 aya kadar inebiliyor ve birçok psikolojik vakanın çözülmesine yardımcı olmaktadır.

*Hatıralar beyinde rastgele birikmez, belli bir sistematiğe göre depolanır.

*Gerçek duygularımızın merkez noktasıdır. Tüm duygular burada üretilir ve onun gözetimi altındadır.

*Zurnanın zırt dediği yer asıl burasıdır işte. Bilinçaltının en önemli işlevi olumsuz duygularımızın bastırılaraksaklanmasıdır. Bastırılan bu duygular ileriki yaşamında kişinin vücudundaki sinir sistemine sert bir darbe indirebilir. Psikolojik nöbetler ve ruhsal davranış bozuklukları gibi.

* Vücudumuzu korumakla çalıştırmakla ve zihinsel kontrolleri sağlamak gibi işlevleri de vardır.

*İd, ego, süper ego arasında dengeyi sağlayarak davranışlara yön verir. “Pozitif düşünün pozitif olsun” dediğimizde hani bir şey oluverir vay beyin gücü inanılmaz dersiniz ya hatırladınız mı? Bunun sebebi bilinçaltının “olumsuzluğu işleyemez” olma  durumundan kaynaklanır.

bilinçaltı

       Bilinçaltı yönlendirme tekniğinin ne olduğuna gelirsek yukarıda saydığımız işlevlerin akıllıca yönlendirilmesi durumudur.Çünkü bilinçaltındaki her hangi yanlış bir depolamanın korkunun, endişenin, negatif düşüncenin hayatımızı olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz bir durum olabilir. Örneğin anne karnında bir kız çocuğunun annesinin üzgün olduğunu, şiddet gördüğünü, babasının içki içip kumar oynadığını kaydetmiş olsun  ileride bu kız çocuğunun psikolojik tedavi görmesi gerekebilir ve olası ihtimalle babası gibi birini eş olarak seçmesi doğal olacaktır. Yani kız çocuğu doğduktan sonra kendi zihninde oluşturduğu olumsuz inanç kalıbını, korkularını ve endişelerini yaşamış oldu. Peki, bu kişi nasıl kendisine pozitif bir inanç sistemi geliştirebilir? Öncelikle korkularınızla yüzleşme ve hayatınızda döngü olarak devam eden şu sistemi değiştirme kararı verin ve mutlaka bir uzmanla “zaman çizgisi terapisi” oluşturun. EFT, REGRESYON HİPNOTERAPİSİ, KUANTUM TEKNİKLERİ gibi olumsuz kayıtların silindiği yöntemleri kullanabilirsiniz.Unutmayın zihninize ne ekerseniz onu biçiyorsunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*