Kişisel Gelişim Sitesi

Cinsel Kimlik Bozuklukları Nelerdir

Cinsel Kimlik Bozuklukları Nelerdir

Cinsel Kimlik Bozuklukları Nelerdir

Cinsellik kişinin kişisel gelişim konusunda eksiksiz gelişimi için önemlidir. Cinsel hayatı düzgün olan bir insan hayatın diğer alanlarında gerçek başarı göstermek için tüm güçlere sahiptir. Cinsel hayatı bozguna uğramış bir insan, hayatın diğer alanlarında iyi bir performans gösteremez. Cinsel kimlik bozukluklarına gelince;

Kişinin kendi cinsel kimliğini terk etmesi ve başka cinslerin cinsel kimliğine bürünmesi büyük bir sorundur. Psikiyatri alanında bu durum bozukluk sayılır. Eğer kişi bu durumdan kurtulmak isterse psikiyatri bilimi ona yardımcı olabilir. Eğer kişi bu durumdan kurtulmak istemezse hiçbir bilim yardımcı olamaz.

Kişinin biyolojik donanımları ile uyum içinde cinsel kimliğini geliştirmesi doğal bir durum iken, tersi doğal bir durum değildir. Ta çocukluktan beri kişinin eğitimi, sosyal çevresi, ailesi ve toplumu tarafından cinsel kimliğinin oluşmasında ve gelişmesinde katkı yapan faktörlerdir.

9-Cinsel Kimlik Bozuklukları Nelerdir

Uzun sürecek ve aileyi de içine alacak bir psikoterapi iyi bir tedavi yöntemi olarak olumlu sonuçlar verebilir. Kişinin çocukluk döneminde yetiştiği çevredeki etkenler kişinin cinsel kimliğinin oluşmasında rol oynar. Babasız yetişen ve sadece karşı cinsle büyüyen bir erkek çocuk, cinsel kimlik oluşumunda bocalama sürecine girebilir. Örnek alacağı model olması bu açıdan önemlidir. Karşı cinse yönelme belirtileri aile tarafından ilk kez fark edildiğinde; psikiyatrik yardım alınması gerekir. Erkek çocuğun etek giymekten hoşlanması, kızların oyuncaklarını seçmesi ve kızlarla daha çok oynama isteği, buna karşın aynı cinse karşı soğuk tavırlar sergilemesi psikiyatrik yardımla kolayca çözümlenebilir bir durumdur. Ailenin bu yönde “azarlama”, “dışlama” gibi tavırlar sergilemesi çocuğun daha da kutuplaşmasına yol açacaktır.

Etiketler: Cinsel Kimlik Bozuklukları Nelerdir, kişisel gelişim, gerçek başarı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/content/n3pnexwpnas01_data01/54/3652954/html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*